Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, w szczególności gdy planujemy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć norkę, gdzie będzie mogła schować się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota