Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont lub przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów